Syndrom madony: Když vás zbožňuje, ale v ložnici to nefunguje

Nečistý sex

Říká se tomu syndrom madony a poprvé ho pojmenoval Sigmund Freud. Nazval ho po madoně - matce boží jako symbolu mateřství a čistoty. Označil tak situaci, kdy muž svou ženu sice miluje, ale sex s ní mít nechce. Partnerku si v duchu umístí na „mateřský piedestal“ a jakékoli intimity s ní mu připadají nepatřičné a nečisté. Bohužel to ale neznamená, že ho sexuální pud úplně opustí. Naopak – v mnoha případech si své potřeby jen odejde kompenzovat do jiné postele.

Dítě jsme chtěli už dlouho a začali jsme to řešit na reprodukční klinice. V posteli to začalo skřípat a po porodu mi definitivně došlo, že po sexu u nás doma toužím už jenom já,“ svěřuje se se svou zkušeností Kristýna. „Byla jsem si jistá, že mě i syna miluje. Krásně se nám věnoval a kdybychom nebyli se sexem na nule, byla bych nejšťastnější v životě,“ pokračuje ve vyprávění dál. „Úplně mě srazilo, když jsem po dvou letech zjistila, že mě celou dobu podvádí s ženami z erotické seznamky. A navíc s takovými, že jsem nevěřila svým očím.“ Kristýna prožila ukázkový příklad syndromu madony. Ona se u svého muže stala madonou – Matkou a nedotknutelnou světicí, zatímco ostatní ženy byly Evy – hříšnice.

Partner se mnou manipuluje. Odpírá mi sex

elle.cz

Problém sdílení

Za vznik syndromu madony ale nemůžou pouze muži a jejich pokřivené vnímání partnerky. Problém je, že s muži toho v dnešní době sdílíme až moc. Kdysi bylo mateřství přirozeně spíše ženskou věcí, o které se s muži příliš nemluvilo. Nepracovalo se na miminku. Lidé se spontánně milovali a děti pak samy přicházely, nebo ne. V tom horším případě došla řada na modlitby, bylinky a jiné babské rady, které si mezi sebou ženy důvěrně svěřovaly.

V dnešní době se páry, které se rozhodnou mít dítě, v mnoha případech vydávají na cestu řízeného procesu. Žena hlídá ovulaci, měří si teplotu, rozhoduje, kdy je vhodné mít sex a jaká poloha je nejpříhodnější pro otěhotnění. Bere stvoření nového života jako projekt, ve kterém muže detailně naviguje. Není divu, že muž přestane ženu vnímat jako milenku, ale začne na ni pohlížet jako na stvořitelku. O tom, že se z milování vytrácí spontaneita a živočišnost ani nemluvě.

Kolik sexu je dost? Kolik málo? A jak jste na tom vy?

elle.cz

Obraz světice

Když se zadaří a žena zažije zázrak vzniku nového života, je muž s tímto požehnaným stavem každý den konfrontovaný. Není náhodou, že se tyto životní milníky označují religiózními názvy. V ženině těle se skutečně odehrává zázrak a citlivější muži to silně vnímají. Když je pak muž přítomný u porodu jako svědek partnerčina utrpení korunovaného zrozením dítěte, je v jeho hlavě obraz Matky kompletní.

Ve většině případů tento problém odezní s časem – pokud ženě nedojde trpělivost nebo nepřijde muži na bokovky. Pokud situace neodezní po partnerských promluvách nebo po cca půl roce od porodu, je dobré nechat řešení na odborníkovi. Někdy to vyřeší pár sezení, jindy je to běh na delší trať. Od obou partnerů si žádá hodně pochopení pocitů a potřeb protistrany. Platí, že by ani jeden z partnerů neměl dlouhodobě zažívat nátlak nebo frustraci. Ale pokud je vztah jinak zdravý a harmonický, byla by škoda ho zahodit.
 

Zdroj: Wikipedia, iDnes.cz, Vitalia.cz, thelatch.com.au

Jak globální oteplování ovlivňuje naši schopnost mít sex?

elle.cz

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA