Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří mají zoufale málo času

Pokud sníte o perfektní postavě, je jasné, že musíte začít s úpravou jídelníčku. Zapomeňte ale na drastické diety, dnes už se moc dobře ví, že jsou dlouhodobě neudržitelné. Zhubnete sice rychle, ale tělu tím nijak neprospějete. Daleko efektivnější bude, když budete jíst více ovoce, zeleniny, masa nebo luštěnin. A omezíte pečivo, uzeniny a sladkoti. Žádný strach, nemusíte se jich zříkat nadobro. Když občas zhřešíte a dáte si čokoládu, hranolky nebo zmrzlinu, vůbec nic se nestane. Zvlášť, pokud se pravidelně hýbete. 

Rozhodně to neznamená, že se musíte trápit dlouhé hodiny v posilovně. Jistě, pokud máte čas a chuť, nic vám v tom nebrání. Mnohem snadnější je však zařadit pohyb do života přirozeným způsobem. Choďte pěšky, občas místo výtahu vyběhněte schody, méně seďte a osvojte si pár rychlých a jednoduchých cviků. Hravě je zvládnete doma, třeba na podlaze před televizí. 

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří touží po lepší kondici

elle.cz

Posilujte v peřinách

Veřte, nebo ne, ale posílit tělo je možné i ráno v posteli. Třeba hned po probuzení. Lehněte si na záda, pokrčte obě nohy a rukama je přitáhněte k hrudníku. V téhle poloze se začněte pohupovat dopředu a dozadu. Pomalý pohyb postupně změňte ve švih, přesně jako na houpačce. Jakmile se trochu proberete, nebo jste už pokročilejší, vyměňte houpačku za lodičku: Posaďte se, zvedněte nohy i ruce a zkuste balancovat. Pro vyšší obtížnost se můžete postupně položit těsně nad zem.

Spojte příjemné s užitečným

Nohy můžete procvičit za chůze, ale i při jakékoliv jiné běžné činnosti. Čistíte si zuby? Vaříte? Není nic snadnějšího, než si u toho udělat pár dřepů. Vůbec nejlepší je dřep na jedné noze, ale ten je skutečně náročný, spíš pro pokročilé. Velmi dobré je i stoupání do schodů, ideálně po špičkách. Dáte tak zabrat nejen stehnům, ale i lýtkům. Zacvičíte si a přitom neztratíte téměř žádný čas.

Cvičte cestou do práce

Cvičit můžete doslova kdekoliv, třeba i cestou do práce nebo na nákup. Kupte si malé závaží, které jednoduše zavážete kolem rukou, a nasaďte si ho kdykoliv, když jdete ven. Použít můžete i batoh, do něhož dáte plnou PET lahev. Vyvinete tak mnohem více energie než obyčejně a navíc si krásně protáhnete svalstvo.

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří chtějí zpevnit tělo

elle.cz

Hodinky jako šikovná pomůcka

Je to taková malá zábavná hra. Pokaždé, když se během dne podíváte na hodinky a uvidíte tam dvojku, udělejte si pět kliků. Jedna dvojka znamená pět kliků, čas 22:22 – to už bude trošku náročnější. Ale nezoufejte, tak často se to zase nestane. Myslete především na to, že pár kliků vám zabere sotva minutu a vaše tělo se po pár měsících změní doslova k nepoznání.

Zpevněte ruce i záda

Domácí cvičení je rychlé, snadné a velmi efektivní. Pokud však nemáte čas rozbalovat podložku, vyhledávat si na internetu cviky a pak se je snažit napodobit, jděte na to trošku jinak. Ke každým dveřím položte alespoň pětikilovou činku nebo jiné podobné závaží a pokaždé, když projdete kolem, zvedněte činku 5x nad hlavu. Tento cvik vám zpevní paže a dokonale srovná ramena. A to nikdy není na škodu.

Zázračný plank

Na útlé boky skvěle funguje plank neboli prkno, jenže na boku, v němž se pokusíte vydržet co nejdéle a bok vždy jemně tlačíte směrem nahoru. Dobře funguje i jednoduchý cvik, kdy vzpřímeně stojíte, nohy mírně rozkročené a děláte co nejhlubší úklony do stran, jako byste dlaní chtěli přejet po vnější straně stehna co nejhlouběji směrem ke kotníku. Cvičit ho můžete nejen doma, ale klidně i v kanceláři, kdykoliv máte volnou chvilku.

Vladimír Koukal
Info ikona

Zdroj: Autorský článek

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA